Vana Ceketi

Vanalar, bakım gerektiren ekipmanlar olduğundan, bunlarda sabit izolasyon uygulamaları yerine, sökülüp takılabilen ceket tipi “VANA CEKETİ” izolasyon kullanımı daha uygundur. Vana Ceketleri,ısı enerji verimliliği uygulamalarında tercih edilen ürünlerin başında gelmektedir. Genel amaç sıcak hatlardaki enerji kaybını minimuma indirerek işletme enerjisi giderlerini azaltmaktır.

Vanalar İzole Edilmezse Enerji Kaybına Neden Olur! Yalıtım Sayesinde Enerji Kaybını Minimuma İndirmek İşletme Enerji Giderlerinızi Azaltır! Sökülüp Takılabilen Vana Ceketleri Ürünlerin Bakım Sürecinde Kolaylık Sağlar!

Vana Ceketi Nedir ? Vana Ceketlerinin Avantajları Nelerdir?

Vanalarında borular gibi izolasyonu vardır.Bu izolasyon yöntemine vana ceketi adı verilen yöntemle yapılır.Küresel vanalara , pislik tutuculara, çek valflere vb.. vana gruplarına vana ceketlemesi yapılır.Vanaların ceketlenmesinde ki amaç ısı kaybını en aza indirmek ve terlemeyi önlemek için izolasyon (ceketleme) işlemi yapılır.Vana ceketleri kullanılacak malzemenin (Aerogel,İğnelenmiş keçe,kauçuk köpüğü,taşyünü yünü,seramik yünü) 510 gr/m² ağırlığında tek yüzü silikon kaplı cam elyaflı kumaşla kaplanarak,vanaların ölçüsüne göre üretimi yapılır.Ceketlerin uç birleştirmelerinde 5 cm genişliğinde kendinden yapışkanlı bantlar kullanılır.

Vana ceketlerinin avantajları; takılıp sökülmesi kolaydır,tek kullanımlık değildirler,vana ceketlerin takım maliyeti düşüktür,uzun ömürlüdür,ısı izolasyonuyla yüksek miktarda ısı tasarrufu olmaktadır. Ceket vanaların montajı ise ceket vanaya giydirilir ve arkasındaki bantların birbirine denk gelecek şekilde birleştirip,kenar iplerinin büzüştürülmesiyle olur.

Vana ceketlerinin kullanım alanları

* Sıcak su ve buhar hatları
* Rafineriler ve gaz işletmeleri
* Petro-kimya işletmeleri
* Savunma ve ordu ekipmanları
* Yemek ve yağ fabrikaları
* Tekstil fabrikaları
* Plastik fabrikaları
* Petrol ve gaz işleme endüstrisi
* İlaç tesisleri

Vana Vb Ceketlerde Kumaş Tercihi

Vana, Pompa ve Türbin izolasyon ceketlerinin (yastıklarının) Alt Katman Kumaşları 500-1000 C dayanımlı paslanmaz çelik tel takviyeli ve yüksek sıcaklığa dayanıklı cam silika seramik elyaf kumaştan olacaktır. Kumaş kalınlığı 2-4mm olmalıdır.

Cer.Cloth 30000 x 1000 x 2mm Ni-Cr Reinf. NİKEL-KROM E-Glass Fiber Cloth 50000 x 1000 x 2mm 1000 gr/m2 Vana, Pompa ve Türbin izolasyon ceketlerinin (yastıklarının) Üst katmanında; PRO®REFLEX U.V. Dayanımlı Son derece esnek, yırtılmaz 4 katmanlı Su geçirmez ve korozyona uğramaz şeffaf polyester folyo ile kafes yapılı polietilen folyo arasına yerleştirilmiş alüminyum kaplı kumaş tabaka kullanılacaktır.(Uygunluk Üstün güvenlik kapasitesine sahip hava ve buhar kaplaması %50 oranında bir ısı yansıması sağlar. ALMANYA; Freiburg Fraunhofer Enstitüsü tarafından sertifika verilmiştir.)

  • Yangın davranışı: DIN 4102’ye göre zor alev alır nitelikte B1(kontrol ser. P-MPA-E-02-622)
  • Yırtılma kuvveti: DIN EN 12311’e göre her iki yönde yakl. 450 N/5 cm
  • Ağırlığı yakl.: 180 g/m2, tamir bantı ile beraber olduğundan tercih sebebidir…

Pro®-Flex-Band

Dıştaki ve içteki ayrıntılar için esnek bağlantı ve yalıtım bandı. Özellikle buhar boruları ve kabloları için uygundur. PRO®-POLY-BAND PRO®-REFLEX’in bindirme yerlerinde yapıştırmak için alüminyum yüzeyli yapıştırrma bandıdır. Veya Küçük çaplarda 4” altı bir tarafı en az silikon kaplı cam elyaf kumaş (E-Glass F. F. 1 Side L.G.Silicon W:1m 510 gr/m2), 4” ve üzeri büyük çaplarda iki tarafı en az silikon kaplı cam elyaf kumaş (E-Glass F. F. 2 Side L.G.Silicon W:1m 560 gr/m2 )kullanılmalıdır.

Yalıtımsız her vana size ne kaybettiriyor?

İşletmenizdeki her vana; eğer yalıtım yapılmadıysa YÜZEY ALANI KADAR ısı kaybeder. Peki bu ne anlama geliyor? Gelin, bir örnekle açıklayalım.4” (DN 100) çapında 1 adet Glob Vana, 160 °C bir akışkanın olduğu sistemde YALITIMSIZ OLARAK kullanıldığında saatte 1.199 Watt, yılda 629 m3 doğal gaz ve ona eşdeğer 566 TL kayba neden oluyor.


* Hesaplamalar ASTM C 1129-12 Standardına göre yapılmıştır. Rüzgar hızı 2 m/sn, ortam sıcaklığı 25 °C ve emisivite 0,95 olarak alınmıştır. Yıllık çalışma saati 5000 saat ve doğalgaz fiyatı 0,9 TL/m3 alınmıştır. Hesaplamalar flanşlı glob vanaya göre yapılmıştır.

Termal kamera görüntüleri farkı ortaya koyuyor!

İşletmenizdeki ısı kayıplarını görebilmenin en iyi yolu bir termal kamera kullanmaktan geçer. Biz PROJACK üstün termal performansını biliyor, sizlerin de görmesini istiyoruz!


* Vana Ceketlerimiz %90’a varan oranlarda tasarruf sağlar!

Sac Kutulu Vana Yalıtımı Deformasyonu

Hem ısıyı kaybetmemek adına yalıtım yapacaksın ,hemde Dünyanın en iyi Bakırdan sonra ısı iletkeni olan ALÜMİNYUM ile kaplanması firmamız TEP (Toplam Enerji Verimliliği) anlayışına kesinlikle uymadığını belirtmek isteriz. Burada her zaman örnek verdiğim Çay Kaşığı nı anlatmak gerek.Bir bardak sıcacık çay aldınız kaşık ile şekeri erittiniz ,çay kaşığını çıkartırmısınız ,içinde mi içersiniz.Çay kaşığını eğer bardağın içerisinde bırakırsanız iletim yoluyla ;çay bardağındaki ısıyı hemen metal kaşık emer ve çayınız biraz sonra buz gibi olur…Yada sanayide olduğu gibi düşünürsek ihtiyacınız olan ısıyı üretmek için sistem durmadan çalışır.Çünkü ciddi bir kayıp sözkonusudur.

vana-ceketi-urun-08.jpg Görseli
vana-ceketi-urun-01.jpg Görseli
vana-ceketi-urun-02.jpg Görseli
vana-ceketi-urun-03.jpg Görseli
vana-ceketi-urun-04.jpg Görseli
vana-ceketi-urun-05.jpg Görseli
vana-ceketi-urun-06.jpg Görseli
vana-ceketi-urun-07.jpg Görseli

Yunuseli Mh. Akyıldız Cd. No:3/2
Bursa / TÜRKİYE

  • +90(533) 074 1455
  • +90(224) 248 7842
+