Vana Ceketi Nedir?

Vana ceketi nedir sorusunun cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. Vana ceketleri enerji tasarrufu sağlamak ve enerji kaybını minimum seviyeye getirmek amacıyla kullanılmaktadırlar. Soğuk hatlarda ısı hasılatının yasaklanmasıyla beraber, alana gelebilecek yoğuşmanın önlenmesi gerekmektedir. Ilık ve Sıcak hatlarda ise ısı kaybının önlenmesi esas emeldir.Vana ceketleri, Sırça elyafından yapılmış ve dış suratı Silikon, Poliüretan, Alüminyum veya gereksinime bağlı kaplamalar ile kaplanmış kumaşlar içine uygun yalıtım malzemesi koyularak vana ve armatür miktarlarına uygun dikilmesiyle üretim edilirler.Isı ve kopma dayanımı yüksek olan kevler iplerle dikilir.

Büzme ipleri sırça elyaf ipler ve bağlama aparatları ise paslanmaz çeliktir. Prosese göre bağlama aparatları farklılık gösterebilir.Bağlayıcısız üretim edilen beyaz sırça yünü şilte veya taş yünü sanayi şiltesi kullanılmış, dış yüzeyi silikonlu iç yüzeyi 500 °C’ye dayanıklı silikonsuz sırça kumaşı kaplı, vanalar için özel üretilmiş izolasyon ceketidir.Kapalı ya da sarih civarlardaki DIN, ANSI, API standartlarında üretilmiş tam vana pistonlu, küresel, kelebek vana vb. ve pislik yakalayıcıların ısı izolasyonunda kullanılır.

Isı yalıtımı yapılacak vanaya uygun cekete karar vermek için özel dikim sağlanmaktadır. Vana ceketleri, vananın etrafını saracak şekilde ve yay yardımıyla kopçalar ile birbirine sıkı bir biçimde bağlanmaktadırlar. Ceketler monte edilmeden önce vanalarda buhar gibi herhangi bir kaçağın olup olmadığı teste tabi tutulur. Eğer arıza veya kaçak tespitine rastlanırsa arza onarımından sonra uygulamaya koyulur. Uygulamada vana ve flanşlar tamamen izole edilmeli, vana ceketi, vananın bağlı olduğu izolasyonlu boru üzerine flanşlardan itibaren en 50 mm lik bir bindirilmesi sağlanmalıdır.

Yunuseli Mh. Akyıldız Cd. No:3/2
Bursa / TÜRKİYE

  • +90(533) 074 1455
  • +90(224) 248 7842
+